Skolyoz Nedir?

Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner. İşte bu yana eğilme ve dönme hareketlerindn oluşan çok boyutlu bir duruş bozukluğu olan skolyozun çözümü içinde çok boyutlu bir değerlendirme ve egzersiz yaklaşımı gerekir. Bazı durumlarda Kifoz (kamburluk) olarak adlandırılan duruş bozukluğuda skolyoza eşlik eder.

Kimler Skolyoz Egzersizi Yapmalı?

10 derece üzerindeki skolyoz vakaları patolojik olarak kabul edilir. 10 derece üzerindeki skolyoz vakaları mutlaka takip edilmeli, sorun egzersiz-korseleme gibi yöntemlerle çözülmelidir. Ayrıca duruş bozukluğu olan kişinin vücut fakındalığının artırılması gerekmektedir.

Skolyoz Egzersizlerini Kim Yaptırır?

Skolyoz ciddi bir sorundur dolayısıyla skolyoz egzersizlerinin alanında uzman fizyoterapistler tarafından yaptırılması gerekir.

Genellikle 20-40 derece arası skolyozlar da korseleme gibi yardımcı cihazlar önerilebilir. Uzman gerekli hallerde protez - ortez uzmanı ile iletişim haline geçerek korseleme önerileri de verebilecek yetkinlikte olması şarttır.

Oluşma sebebi itibari ile birçok çeşidi olan bu postür bozukluğu iyi değerlendirilip doğru yönetildiği taktirde düzeltilebilir.

Skolyozda Çok Boyutlu Bakış Açısı Ne Demektir?

Bu postür bozukluğu her ne kadar omurganın yana eğilmesi olarak nitelendirilse de aslında omurga;

1. Yana eğilirken
2. Dönme ve
3. Kayma hareketi olmak üzere birkaç farklı düzlemde aynı anda 3 hareket yapar.

Bundan dolayı değerlendirme ve egzersizler buna göre kurgulanmalıdır. Bu bakış açısına çok boyutlu bakış açısı denir.

Uzm. Fizyoterapist Volkan Yüzlü

1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scoliosis/multimedia/scoliosis-brace/img-20008441
2. https://www.udemy.com/

KİFOZ (Kamburluk)

Kifoz, diğer bir adıyla kamburluk, sırt ve göğüs bölgesinde görünen rahatsızlıklardan biridir. Kifoz hastasına yandan bakıldığında baş vücuda göre biraz daha öndedir ve sırtta çıkıntı fark edilirken bel çukuru normalden fazladır. Normal bir omurganın kamburluk açısı 20-55 derece arasındadır. Bu aralığın üzerindeki açılara Hiperkifoz, altındaki açılara ise Hipokifoz denir. Bu iki durumda düzeltmesi gereken duruş bozukluklarıdır.

Omurgada öne doğru eğrilik olarak kendini gösteren bu duruş bozukluğunun çeşitleri vardır. Mesleki alışkanlıklar, yaptığımız ve sürekli tekrarladığımız yanlış duruşları, büyüme döneminde (özellikle ergenlik) yapılan hatalı duruş alışkanlıkları gibi birçok sebeple sonradan gelişebilen bir sorun olduğu gibi yapısal olarak omurganın kendisinden kaynaklı bir sorunda olabilir.

Postürel Kifoz (Kötü duruşa bağlı)

Kamburluğun daha yumuşak olduğu sonradan gelişen kifoz biçimidir. Bu tarz kamburluklarda pilates vb. sırt bölgesini dikleştirmeye odaklı egzersizler etkin olarak kullanılabilir. Egzersizin yanı sıra vücut farkındalığı da geliştirilmelidir.

Yapısal Kifoz

Yapısal kifoz postürel kifozdan farklı olarak kaslarımız gibi yumuşak dokuların yanında omurganın kemik formunda da değişikliklerin olduğu daha ciddi seyirli bir durumdur. En yaygın bilinen türü Schuermann Kifozu olarak bilinen bu duruş bozukluğu omurga kırıkları sonrası, nörolojik hastalıklar ile birlikte veya yapılardaki gelişimsel sorunlar ile oluşabilir.

Kifozum Yapısal mı? Postürel mi?

Bu fark ancak profesyonel bir gözle bakıldığında anlaşılabilir. Genellikle hekim tarafından tanılanan bu durum uzman bir Fizyoterapist değerlendirilmesi ile anlaşılabilir. Fizyoterapistiniz yapacağı testler ve değerlendirmeler sonrası sizi doğru şekilde yönlendirecektir.

Kifoz Egzersizlerini Kimler Yaptırabilir?

Değerlendirme sonrası kifozunuz;
50 derecenin üzerinde ise Fizyoterapistden destek almalısınız.
Kifoz doğru egzersiz uygulamaları ile AZALTILABİLİR ve DÜZELTİLEBİLİR bir duruş bozukluğudur.

Uzm. Fizyoterapist Volkan Yüzlü

1. https://www.sydneyscoliosisclinic.com.au/case-kyphobrace/
2. https://nebraskaspineandpain.com/services-overview/physical-therapy/